👥 Tomislav Pavlović oraz Anja Wertag z chorwackiego Instytutu Nauk Społecznych Ivo Pilar, to badacze, którzy zwrócili uwagę na rolę różnic indywidualnych w kontekście przemocy na tle politycznym. Podobnie jak w poprzednio omawianych badaniach, para naukowców skupiła się na psychopatii, makiawelizmie i narcyzmie, tzw. Mrocznej Triadzie. Chcieli sprawdzić, czy z podanych cech da się wyizolować składnik, który by jeszcze dokładniej przewidywał tendencje do radykalizmu.
📑 Poprzednie badania wykazały, że cechy Mrocznej Triady są, od słabo do umiarkowanie, ale konsekwentnie pozytywnie związane z dogmatyzmem, radykalnymi przekonaniami i radykalnym zachowaniem. Odkryto również, że osoby wysoce psychopatyczne, makiaweliczne, narcystyczne i sadystyczne (Mroczna Tetrada) są bardziej radykalne pod względem zachowania i postrzegania świata. Jednak powód, dla którego ten związek istnieje, niezależnie od użytych definicji ekstremizmu, pozostaje niewyjaśniony. Można na ten temat sformułować wiele hipotez, jako że wśród czynników składających się na omawiane cechy znajdują się np. chłód emocjonalny, manipulatywność, czy pragnienie statusu i kontroli. Pavlović i Wertag skupili się na zbadaniu komponentu o nazwie „pro-przemocowość”.
❓ Miara tej zmiennej miała w sobie dwa pytania, które oryginalnie wchodzą w skład pełnych kwestionariuszy Mrocznej Triady. Do zmierzenia psychopatii, makiawelizmu i narcyzmu użyto skróconych skal o tytule „Parszywej Dwunastki”. O poziomie wsparcia dla ekstremizmu wnioskowano na podstawie autorskiej skali przemocy politycznej, która nawiązywała do wandalizmu, gróźb, przemocy fizycznej, a nawet zabójstwa.
📊 Na podstawie odpowiedzi 250 uczestniczek i uczestników zaobserwowano, że psychopatia, makiawelizm oraz narcyzm wiązały się z akceptacją przemocy politycznej.
❗ Jednak po uwzględnieniu pro-przemocowości, związki te znacznie się zmieniły – dwa straciły ważność statystyczną (makiawelizm, narcyzm), a jeden z nich pozostał ważny statystycznie(psychopatia). Komponent ten mediuje relację między Mroczną Triadą a akceptacją przemocy politycznej. Tak więc to psychopatia jest kluczowym elementem, który tłumaczy związek cech osobowościowych z poparciem dla radykalnych działań na tle politycznym
Chcesz dowiedzieć się więcej w tym temacie? Więcej szczegółów w pełnym artykule.