Z psychologią o grupach: Psychologia protestów

Manify, marsze czy demonstracje są grupową formą wyrażania opinii. Co dają jednostkom? Zapraszamy na wykład oraz wspólną rozmowę o mocy i psychologii protestów.

Zapraszamy na spotkanie i wykład 19.03.2018 r. Spotkanie będzie dotyczyć następujących zagadnień:
– badania nad motywacją do uczestnictwa w protestach
– psychologia tłumu – czy tłumy rzeczywiście są szalone i agresywne?
– mity na temat zachowań w dużych grupach społecznych
– nowa interpretacja wyników słynnych badań Stanley’a Milgrama i Philipa Zimbardo nad konformizmem
– mobilizacja i demobilizacja zwolenników i zwolenniczek oraz rola udziału w demonstracjach dla rozwoju poczucia sprawstwa i własnej skuteczności

PROWADZĄCY:
Tomasz Besta – jest psychologiem, adiunktem w z Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Bada zagadnienia z pogranicza psychologii społecznej i psychologii osobowości, koncentrując się na protestach grupowych i relacjach międzygrupowych. Zaangażowany w kierowanie i współprowadzenie krajowych i międzynarodowych projektów badawczych dotyczących takich zagadnień jak zachowanie w tłumach, skutki silnej identyfikacji z grupą, czy wyznaczniki poczucia związku z miejscem zamieszkania. Współautor książki “Między grupami”.

WSTĘP WOLNY

19 marca w godzinach 19:00 – 21:00
Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40, 80-830 Gdańsk

Pomysłodawcą i realizatorem spotkania jest nieformalna grupa badawcza ProtestLab Gdansk, skupiająca studentki i studentów oraz pracowników naukowych Uniwersytetu Gdańskiego.

Psychologia protestów Otwarty IKM