Green exercise


🌞 Letnia pogoda za oknem zachęca do niczego innego jak spędzenia czasu poza domem. Czy taka aktywność pozostaje dla nas bez znaczenia?

🚵‍♀️ Pojęcie green exercise, czyli aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, odnosi się do zaangażowania w ćwiczenia fizyczne podczas bezpośredniego kontaktu z naturą. Termin ten został zaproponowany przez badaczy z Uniwersytetu w Essex w 2003 roku, a od tego czasu wiele badań podkreśla synergiczne korzyści wynikające z ćwiczeń w zielonych przestrzeniach. Green exercise to aktywność fizyczna, która odbywa się w naturalnym środowisku. Może to być więc jazda na rowerze czy spacerowanie po miejskich parkach.

🫁 Dotychczasowe badania wykazały wiele powiązań między kontaktem z środowiskiem naturalnym a ogólnym dobrostanem. Środowisko naturalne ma bezpośredni wpływ na odczuwany poziom stresu, który przekłada się na zdrowie i dobre samopoczucie. Ponadto, kontakt z naturą jak spacerowanie na świeżym powietrzu, związany jest z doświadczaniem lepszej jakości powietrza, aktywnością fizyczną i kontaktami społecznymi, a wszystko to przyczynia się do ogólnego zdrowia i dobrej kondycji.

🧠 Aktywność w zielonych przestrzeniach wiąże się z silniejszym odczuwaniem pozytywnych emocji i niższym odczuwaniem emocji negatywnych. Związana jest z poprawą uważności i koncentracji oraz wskaźników fizjologicznych, jak ciśnienie krwi i poziom kortyzolu. Zewnętrzne środowisko naturalne oferuje dodatkowy kontekst dla aktywności fizycznej, ułatwiając postrzeganie jej jako zachęcającej poprzez zmniejszenie odczuwanego wysiłku, stresu i zmęczenia umysłowego.

☺ Green exercise ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne jednostki, w tym poprawę samooceny i nastroju. Nawet krótkie praktyki na świeżym powietrzu mogą przynieść pozytywne rezultaty. Już zaledwie pięć minut green exercise może poprawić samoocenę i nastrój, podczas gdy cały dzień aktywnego kontaktu z naturą prowadzi do znaczącej poprawy samopoczucia. Lekkie aktywności na świeżym powietrzu wspierają samoocenę, podczas gdy zarówno lekkie, jak i intensywne aktywności poprawiają nastrój.

🧔 W przypadku niektórych jednostek możliwe są większe indywidualne korzyści. U mężczyzn wraz z większym dostępem do środowisk naturalnych maleją wskaźniki śmiertelności z powodu chorób sercowo-naczyniowych i układu oddechowego. Ponadto, osoby z chorobami psychicznymi doświadczają największych zmian w samoocenie dzięki udziałowi w green exercise.

👶 Dostęp do przestrzeni zielonych jest szczególnie ważny dla dzieci i młodzieży, u których zaobserwowano ograniczenie kontaktów z naturą. Zachęcanie do aktywności na świeżym powietrzu i dostęp do natury może zwalczać siedzący tryb życia i promować zdrowe nawyki u młodych osób.

🌆 Dostęp do udogodnień, przyjemnych krajobrazów i poczucie bezpieczeństwa w sąsiedztwie to ważne czynniki korelujące z poziomem aktywności fizycznej. Jakość przestrzeni miejskich i dostęp do obszarów zielonych wiążą się z dłuższym życiem i zmniejszonym ryzykiem wystąpienia chorób psychicznych.

📙 Green exercise stanowi więc unikalne połączenie aktywności fizycznej i kontaktu z naturą, co prowadzi do licznych korzyści zdrowotnych. Zaangażowanie w aktywności fizyczne w terenach zielonych pozytywnie wpływa na dobrostan jednostek i powinno stanowić nieodłączny element ich codzienności. Po więcej informacji sięgnijcie do książki „Handbook of Environmental Psychology and Quality of Life Research” pod redakcją Ghozlane Fleury- Bahi, Enric Pol i Oscar Navarro.